Ἀρχική Σελίδα

Πέμπτη 7 Ιουνίου 2018

06Ioν2018 Τελικός πρωταθλήματος χειροσφαίρισης ΟΣΦΠ /ΙΕΚ Ξυνή - Α.Ε.Κ

Τελικός αγώνας  φάσης play-off  του πρωταθλήματος Α1 Εθνικής κατηγορίας  χειροσφαίρισης ανδρών ἤ Handball Premier   περιόδου (2017-18) .   Μπορείτε να παρακολουθήσετε από ΕΡΤWEB TV =>    2018 Τελικός ΟΣΦΠ/ ΙΕΚ Ξυνή 24 - 23 Α.Ε.Κ            _________________________________________________________________________________Έχω προτείνει να καταργηθεί η  ψευδο playoff  διαδικασία σε όλα τα ομαδικά αθλήματα του εθνικού πρωταθλήματος , την τρέχουσα περίοδο 2017-18  οι ομάδες  ΟΣΦΠ / ΙΕΚ Ξυνή  και Α.Ε.Κ αντιμετώπισαν η μία την άλλη 9 φορές , 2 στην διοργάνωση του  κυπέλλου συν 2 κατά την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος συν 5 φορές στην τελική φάση της διαδικασίας των  υποθετικών  playoff . Στην τελική   φάση πραγματοποιήθηκαν   5 αγώνες , οι 3 αγώνες στην έδρα του ΟΣΦΠ και οι 2 αγώνες στην έδρα της ΑΕΚ  και τα αποτελέσματα των αγώνων  ΟΣΦΠ / ΙΕΚ Ξυνή εναντίον ΑΕΚ  ήταν 3-2  (τρείς  φορές έχει νικήσει  η ομάδα  ΟΣΦΠ/ΙΕΚ Ξυνή και δύο  φορές η ομάδα της ΑΕΚ ) , ενώ το  συνολικό σκόρ των 5 αγώνων ήταν (104-105 ) υπέρ της Α.Ε.Κ χωρίς αυτό να παίξει κάποιο ρόλο στην βαθμολογία . Στον  τελευταίο  αγώνα φάνηκε ότι η διαιτητική κρίση ήταν ευνοϊκή για την γηπεδούχο ΟΣΦΠ / ΙΕΞ Ξυνή και δυσμενής για την φιλοξενούμενη ομάδα Α.Ε.Κ  . Ο τίτλος  πρωταθλήματος της περιόδου 2017-18 ήταν ο πρώτος για την ομάδα του ΟΣΦΠ η οποία  στο παρελθόν  δεν είχε διακρίσεις στο ομαδικό αγώνισμα της  χειροσφαίρισης  , η νεοσύστατη αυτή ομάδα  το 2017  συγχωνεύθηκε με την προηγούμενη πρωταθλήτρια ΙΕΚ Ξυνή /ΔΙΚΕΑΣ  και  με  την ίδια  αγωνιστική ομάδα πέτυχε να διακριθεί στο κύπελλο και το πρωτάθλημα χειροσφαίρισης της Α1 Εθνικής κατηγορίας της περιόδου 2017-18 .